Olesno

Olesno jest interesującym pod względem historycznym miasteczkiem w województwie opolskim. Leży blisko Kluczborka, nad rzeką Stobrawą, między Opolem i Częstochową.

Drewniany kościół Św. Anny

Bez żadnych wątpliwości najważniejszym zabytkiem Olesno jest wspaniały drewniany kościół Św. Anny. Znajduje się on poza centrum miasta, przy drodze do Wielunia (ul. Gorzowska). Jest to odpustowy kościół o konstrukcji zrębowej, na podmurowaniu. Kościół Św. Anny jest złożony z dwóch części: prostokątnego kościoła z 1518 roku oraz części centralnej, gwiaździstej, która została dobudowana w latach 1668-70 w stylu barokowym. Kościół można zwiedzać w niedziele i w czasie Odpustu.

Pozostałe zabytki w Oleśnie

Warto jeszcze wymienić Ratusz w Oleśnie, na Rynku. Jest to neoklasycystyczna budowla z lat 1820-21. Stoi w miejscu dawnego ratusza z 1640 roku. W czasie II wojny światowej wieża Ratusza z zegarem została zniszczona. Obecnie ratusz jest zwieńczony jedynie trójkątnym spłaszczonym przyczółkiem. Na Rynku można zobaczyć również Kolumnę Maryjną z 1687 roku. Warte zwiedzenia jest Oleskie Muzeum Regionalne i Punkt Informacji Turystycznej, przy ulicy Jaronia. Muzeum od 2005 roku mieści się w XVIII-wiecznej zabytkowej kamienicy barokowej.

Wywóz i utylizacja śmieci w Oleśnie

Pomożemy Ci pozbyć się takich rodzajów odpadów jak: czysty gruz, zmieszany gruz, odpady pobudowlane, azbest, wełna mineralna, gabaryty, odpady zmieszane oraz papa. Podstawimy do Ciebie kontener na gruz. Zapewniamy konkurencyjne ceny za tę usługę. Sprawdź sam!

do góry