Lewin Brzeski

Lewin Brzeski jest dawną osadą targową, leżącą przy przeprawie przez Nysę Kłodzką na szlaku handlowym, łączącym Śląsk z Węgrami. Trakt handlowy, który przebiega przez miasto zalicza się do węgierskiego odgałęzienia szlaku bursztynowego.

Historia Lewina Brzeskiego

Lokacja miasta nastąpiła około 1250 roku. Dokonał jej pierwszy właściciel Bogusz z Pogorzeli. Po raz pierwszy nazwa tego miasta została wymieniona w dokumentach jako Lewin w 1257 roku, a jako Lebyn w 1376 roku. Od 1742 roku miasto nazywało się Löben. Dynamiczny rozwój miasta zaczął się w 1333 roku. Wtedy Lewin otrzymał prawa miejskie, takie same jak Brzeg. Miasto parę razy zmieniało przynależność polityczną. Na samym początku należało do księstwa opolskiego. Od 1329 roku do księstwa legnicko-brzeskiego. W 1526 roku przyłączono je razem z koroną Czeską do monarchii habsburskiej.

W 1657 roku zostało włączone bezpośrednio do cesarstwa austriackiego. W 1742 roku przez wojny śląski znalazło się w granicach Prus. Do 1509 roku Lewin był własnością Pogorzelskich. Natomiast do 1796 roku był w rękach hrabiowskiego rodu von Beess (Biesów), a następnie hrabiego Jana Bogmiła Stosza. Miasto rozwijało się bez przeszkód do początków XVII wieku, dzięki rolnictwu i rzemiosłu. Niestety w wyniku wojny trzydziestoletniej (1618 - 1648r.), miasto podupadło. Najważniejszym zajęciem mieszkańców Lewina Brzeskiego było rolnictwo.

Wywóz odpadów w Lewinie Brzeskim

W naszej ofercie mamy wywóz różnego rodzaju odpadów. Jednak specjalizujemy się w odpadach pobudowlanych takich jak na przykład gruz Lewin Brzeski.

do góry