Gorzów Śląski

Gorzów Śląski pol. hist. Gorzowo, niem. Landsberg) jest miastem w województwie opolskim, w powiecie oleskim, stanowi siedzibę gminy miejsko-wiejskiej Gorzów Śląski.

Rys historyczny oraz stan obecny Gorzowa Śląskiego

Pierwsza wzmianka o Gorzowie Śląskim pochodzi z 1270 r. Wtedy miejscowość była już siedzibą kasztelani. Obszar kasztelani gorzowskiej stanowił część księstwa wrocławskiego. Gorzów Śląski po raz pierwszy został wymieniony jako miasto w dokumencie w 1294 roku. Wtedy też kasztelania gorzowska była dołączona do księstwa głogowskiego. Później Gorzów Śląski był własnością książąt oleśnickich, brzeskich oraz świdnickich. Ta miejscowość w ciągu wieków przechodziła z rąk do rąk, aż w końcu odziedziczył go książę Karol Godfryd Wilhelm. Ostatecznie w 1931 roku miejscowość została rozparcelowana.

Dwór w Gorzowie Śląskim

Barokowy dwór został wybudowany w połowie XVIII wieku. Prawdopodobnie dla rodziny Osarowskich. Jest to budynek murowany, z cegły, na planie prostokąta, podpiwniczony, parterowy. Obok dworu znajduje się zabytkowy park. Obecnie stanowi własność prywatną. Jednak można po nim bez obaw spacerować. W Gorzowie Śląskim dobrze jest zobaczyć zabudowę wokół rynku i dwa kościoły (katolicki p.w. Świętej Trójcy i ewangelicki).

Co robimy w Gorzowie Śląskim?

Naszym zajęciem jest wywóz i ekologiczna utylizacja śmieci. Jesteśmy nowocześni, profesjonalni i działamy błyskawicznie. Kontener na gruz można u nas zamówić przez internet. Przywieziemy go do Ciebie w ciągu 24 godzin od złożenia zamówienia. To maksymalny czas.

do góry