Torzym

Torzym jest miastem w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, położonym nad rzeką Ilanką oraz jeziorem Ilno, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Torzym.

Historia Torzymia

Mniej więcej w połowie XIII wieku tereny te były własnością Konrada Sternberga, arcybiskupa magdeburskiego. W latach 1266-1276 wybudował on tutaj zamek. Pierwsza pisemna wzmianka o grodzie Sternberg pochodzi z 1300 roku. Od 1313 roku jej nazwa odnosiła się również do całego obszaru Brandenburgii na wschód od Odry. Około 1375 roku osada uzyskała prawa miejskie. W 1506 roku do Torzymia przyjechała wyprawa zbrojna, która była zorganizowana przez księcia głogowskiego i przyszłego króla Polski Zygmunta I Starego oraz elektora brandenburskiego Joachima. Wtedy doszczętnie zniszczono zamek i nigdy niestety go nie odbudowano. Miasto Torzym jednak przez cały czas się rozwijało. W miejscowości znajdowało się wiele majątków rycerskich. Można do nich zaliczyć: pięć folwarków i trzy młyny nad Ilanką. Miasto było znane z hodowli oraz handlu bydłem.

Zabytki w Torzymiu

Wśród zabytków w Torzymiu należy wymienić: kościół ewangelicki z początku XIX wieku, dom przy placu Kościuszki4, z początku XIX wieku, cmentarz żydowski oraz kamieniczki z końca XIX i początku XX wieku.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Torzymiu

Oferujemy wywóz odpadów pobudowlanych. Zajmujemy się również wynajmem kontenerów na gruz Torzym. Gwarantujemy atrakcyjne ceny i bardzo duży wybór rozmiarów kontenerów na śmieci Torzym. Odbieramy też gruz Torzym oraz pozostałe odpady poremontowe.

do góry