Lubniewice

Lubniewice są miastem w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Lubniewice. Leżą nad jeziorami Lubiąż i Krajnik.

Historia Lubniewic

Pierwsza wzmianka o Lubniewicach pochodzi z 1287 roku. Nazwa miejscowości znalazła się w dokumentach księcia Przemysława II. Pierwsze wspomnienia o osadzie miejskiej pochodzą z 1322 roku. Lubniewiczanie zajmowali się wtedy łowiectwem i rzemiosłem. Dzięki temu miasto rozwijało się przez kilkaset następnych lat. Kaznodzieją oraz ministrem zboru w Lubieniewicach w pierwszych latach XVIII w. był Samuel Crell-Spinowski.

W 1751 roku odkryto tu złoża ałunu i otworzono kopalnię, co spowodowało dalszy rozwój miasta. Wojska rosyjskie, które szły na Brandeburgię, zniszczyły kopalnię. Miasto po raz kolejny zaczęło podupadać. Dopiero w XVIII wieku nastąpił tutaj rozwój włókiennictwa i handel suknem. Zaczęły być zakładane hodowle jedwabników, aż w końcu uruchomiono przędzalnię jedwabiu. W miejskich ogrodach i na działkach uprawiano chmiel. W 1808 roku Lubniewice otrzymały prawa miejskie. W 1945 roku miejscowość znalazła się w granicach Polski i stała się wsią. Wcześniejszą ludność wysiedlono do Niemiec.

Zabytki w Lubniewicach

W Lubniewicach do zabytków zaliczają się: rzymskokatolicki kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej z połowy XV wieku i pałac z 1793 roku.

Wywozimy odpady w Lubniewicach

W naszej firmie możesz wynająć kontener na gruz Lubniewice. Przyjedziemy z nim na Twoją posesję i odbierzemy go od Ciebie po paru dniach.

do góry