Międzyrzecz

Międzyrzecz (Międzyrzecz Wielkopolski) jest miastem w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Międzyrzecz. Leży na Pojezierzu Lubuskim, między rzekami Obrą i Paklicą.

Zabytki w Międzyrzeczu

Do Międzyrzecza jest bardzo dobry dojazd, ponieważ leży blisko drogi S3. Prawa miejskie ta miejscowość otrzymała w XIII wieku. Na żądanie króla Kazimierza Wielkiego w średniowieczu został wzniesiony murowany piastowski zamek, a miasto było siedzibą kasztelana i starosty. Obecnie Międzyrzecz jest znany z MRU - Miedzyrzeckiego Rejonu Umocnień z czasów II wojny światowej. Innym ważnym zabytkiem jest Zamek królewski, wybudowany w XIV wieku.

W latach 50-tych XX wieku odnowiono mury i basteje, położono nowy dach. W dalszej kolejności jest Ratusz, czyli klasycystyczna budowla z XIX wieku, z neogotycką. Dopiero ten ratusz przetrwał. Dwa poprzednie z 1581 roku i z 1666 roku, spłonęły w wyniku pożarów. Kolejnym zabytkiem jest Siedziba starostów międzyrzeckich z 1719 roku. Obecnie jest Muzeum Ziemi Miedzyrzeckiej. Warto jeszcze zobaczyć Kościół Św. Jana Chrzciciela z XIV wieku, z drewnianą wieżyczką oraz zabytkowy budynek Straży Pożarnej z 1912 roku.

Wywóz gruzu w Międzyrzeczu - gdzie działamy?

Obszarem naszych działań są: Osiedle Zachodnie, Osiedle Kasztelańskie, Osiedle Zamkowe, Osiedle Reymonta, Osiedle Piastowskie, Osiedle Centrum (dawne przedmieścia), Osiedle 40-lecia, Osiedle Gen. W. Sikorskiego oraz Osiedle Sienkiewicza. Zajmujemy się wywozem śmieci w Międzyrzeczu, w tym odpadów pobudowlanych. Oferujemy również kontenery na gruz!

do góry