Kostrzyn

Kostrzyn nad Odrą jest miastem będącym jednocześnie gminą miejską, zlokalizowanym w północno-zachodniej części województwa lubuskiego, w powiecie gorzowskim.

Historia Kostrzyna

We wczesnym średniowieczu Kostrzyn był częścią Wielkopolski. W 1232 roku książę wielkopolski Władysław Odonic przekazał ziemię kostrzyńską templariuszom. W 1249 roku został stolicą kasztelanii kostrzyńskiej. Kostrzyn w 1261 roku był określany jako miasteczko i wtedy też przeszło w ręce Brandenburczyków. Mniej więcej około 1300 roku miasto przyjęło prawo magdeburskie. W latach 1535-1571 z uwagi na komfortowe położenie obronne margrabia Jan Hohenzollern przenosi swoją rezydencję do Kostrzyna. Zaczyna przebudowę zamku i budowę ogromnej twierdzy. W 1536 roku zostaje stolicą Nowej Marchii. W 1631 roku Szwedzi rozbudowują twierdzę o dodatkowe szańce i raweliny. Od 1646 przez miasto przebiega istotna linia pocztowa z Berlina do Prus Książęcych.

Zabytki w Kostrzynie

Najważniejsze zabytki w Kostrzynie to: fortyfikacje Twierdzy Kostrzyn, budowane w latach 1537-1568, zamek w ruinie z połowy XVI wieku, przebudowany za czasu panowania Jana Hohenzollerna (1513-1571), ruiny Kościoła Mariackiego z 1396 roku, kaplica cmentarna ewangelicka, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z przełomu XIX/XX wieku, przy ul. Kardynała Wyszyńskiego 2, dwa spichrze zbożowe z około 1930.

Wywóz gruzu w Kostrzynie

W Kostrzynie zajmujemy się wywozem gruzu Kostrzyn oraz jego ekologiczną utylizacją. Naszym zadaniem jest przywiezienie do Ciebie kontenera na gruz Kostrzyn.

do góry