Szprotawa

Szprotawa jest miastem województwie lubuskim, w powiecie żagańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Szprotawa. Leży nad Bobrem i Szprotawą.

Historia Szprotawy

Początki Szprotawy nie są znane. Wiadomo jednak, że miasto otrzymało przywilej lokacyjny na prawie średzkim w 1260 roku z rąk Konrada Głogowskiego. Wybudował on również miasto z murami miejskimi. Osada szybko się rozwijała, ponieważ gród leżał na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych. W swoich najlepszych czasach Szprotawa była siedzibą Piastów głogowskich. Od 1331 roku była pod zwierzchnictwem Czech. W 1407 roku Szprotowa uzyskała prawo do bicia własnej monety. W II połowie XV wieku była lennem węgierskim.

Natomiast na przełomie XV oraz XVI wieku miasto było pod władaniem polskich królewiczów Jana I Olbrachta oraz Zygmunta. W 1506 roku miasta po raz kolejny znalazło się pod zwierzchnictwem czeskim. W latach 1526-1724 Szprotawa była we władaniu Habsburgów, a później Prus. W 1746 roku było rękach królów czeskich pochodzących z dynastii Jagiellonów. W XVIII wieku nastąpił duży rozwój manufaktur. Natomiast w kolejnym wieku rozwinął się przemysł, między innymi metalurgiczny. W 1846 roku została tutaj uruchomiona linia kolejowa łącząca Szprotawę z Głogowem i Żaganiem. W 1897 roku została otwarta gazownia miejska, a do 1936 większą część miasta objęto siecią wodociągów i kanalizacji.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Szprotawie

Prowadzimy odbiór odpadów różnego rodzaju. Można u nas zamówić kontener na śmieci Szprotawa, do którego wrzuca się na przykład gruz Szprotawa lub inne odpady pobudowlane.

do góry