Sulejów

Sulejów jest miastem w powiecie piotrkowskim, województwie łódzkim, siedzibą gminy Sulejów, nad rzeką Pilicą i Radońką. W latach 1975-1998 miasto należało do województwa piotrkowskiego.

Historia Sulejowa

Początki osady wiążą się z występującą przy przeprawie przez Pilicę komorą celną. Natomiast rozwój grodu był połączony z opactwem cysterskim, które zostało tutaj ufundowane w latach 1176-1177 przez Kazimierza Sprawiedliwego. Opactwo założono w miejscu, które aktualnie nazywa się Podklasztorze. Podklasztorze. Prawa miejskie miasto uzyskało w połowie XIII wieku. Zostały potwierdzone przez Władysława Łokietka w 1308 roku. Bardzo ważny wydarzeniem w historii miasta był wiec (20-23 czerwca 1318 roku). Na tym wiecu zostały uroczyście przyjęte warunki papieskie oraz uchwalono wznowienie Królestwa Polskiego.

Wysłano prośbę do papieża Jana XXII aby wyraził zgodę na koronację Władysława Łokietka. Jako posła wysłano biskupa kujawskiego Gerwarda. Sulejów leżał przy szlaku handlowym ze Śląska i Wielkopolski na Ruś. W 1410 roku opactwo cysterskie było jednym z miejsc, w których stacjonowały wojska polskie prowadzone przez Władysława Jagiełłę na pola Grunwaldu. Zniszczenia w czasie potopu szwedzkiego były przyczyną upadku miasta. W 1819 roku zlikwidowano klasztor cysterski. Sulejów stał się miastem rządowym. W latach 1870-1927 Sulejów był pozbawiony praw miejskich.

Wywóz odpadów w Sulejowie

Stworzyliśmy platformę służącą do zamawiania kontenerów na śmieci Sulejów przez Internet. Gwarantujemy atrakcyjne ceny!

do góry