Żychlin

Żychlin jest miastem w województwie łódzkim, w powiecie kutnowskim, leżącym na Nizinie Środkowomazowieckiej nad rzeką Słudwią, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Żychlin.

Historia Żychlina

Wieś szlachecka Żychlin istniała od 1309 roku. W 1331 roku zdobyli ją Krzyżacy. Prawa miejskie Żychlin otrzymał przed 1397 rokiem. Do XIX wieku miasto było własnością prywatną. Pod koniec średniowiecza w Żychlinie odbywały się sesje wyjazdowe łęczyckiego sądu grodzkiego. W drugiej połowie XVI stulecia miasto spłonęło. To znacznie zahamowało jego rozwój. W 1790 roku Żychlin liczył 350 mieszkańców oraz 68 domów. W XIX wieku liczba ludności w mieście, w bardzo dużym stopniu wzrosła. Większość mieszkańców stanowili Żydzi. W 18170 roku na mocy ukazu carskiego Żychlin stracił prawa miejskie. Powodem ich odebrania był udział mieszczan w powstaniu styczniowym. W 1924 Żychlin odzyskał prawa miejskie. W 1921 roku zakłady elektryczne otworzył inżynier Zygmunt Okoniewski. W latach 70. XX wieku w mieście było dwa razy więcej mieszkańców niż na początku. Z zakładów elektrycznych powstało kilka firm z branży. Do miasta przyjechali inwestorzy z Włoch, Danii i Francji.

Zabytki w Żychlinie

W Żychlinie znajdują się następujące zabytki: Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, grób skrzynkowy kultury pomorskiej z ok. 500 roku p.n.e. oraz kilka kamieniczek mieszczańskich przy dawnym Rynku.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Żychlinie

Zajmujemy się wywozem różnego rodzaju odpadów. Specjalizujemy się w odpadach pobudowlanych, takich jak na przykład gruz czysty i zmieszany. Zamów już dziś kontener na gruz w Żychlinie!

do góry