Sulęcin

Sulęcin jest miastem powiatowym w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Sulęcin.

Historia Sulęcin

Sulęcin do XII wieku znajdował się we władaniu piastowskich książąt Śląska. Henryk Brodaty przekazał miasto razem z dziesięcioma wsiami Mroczkowi z Pogorzeli, który oddał je w 1244 roku templariuszom. W 1258 roku Sulęcin przeszedł pod panowanie brandenburskie. W 1269 roku Otto, margrabia brandenburski wybudował w tym mieście zamek. Po kasacie zakonu w XIV wieku Sulęcin został przejęty prze joannitów. Władali oni miastem oraz okolicą aż do 1810 roku. W 1574 roku w mieście spotkał się orszak Henryka Walezego z powitalną delegacją polskiej szlachty. W 1657 roku przez Sulęcin przemaszerowała ekspedycja odwetowa Stefana Czarnieckiego przeciwko Brandenburgii. Bardzo ważną osobą w rozwoju miasta w latach 1918-1939 był Karl Kaisem, który był właścicielem fabryki Elektromotoren Werke-Kaiser. Stworzył on nowe miejsca pracy oraz wybudował wiele obiektów użyteczności publicznej.

Zabytki w Sulęcinie

W Sulęcinie warto zwiedzić następujące zabytki: kościół filialny pod wezwaniem św. Mikołaja, gotycki z XIII wieku, mury obronne z XIV wieku, domy przy placu Czarneckiego numer 12 i 15 z połowy XIX wieku, dom joannitów z przełomu XVIII i XIX wieku przy ulicy Młynarskiej 1, cmentarz żydowski oraz kościół parafialny pod wezwaniem św. Henryka, neogotycki z XIX wieku.

Wywóz odpadów w Sulęcinie

Zajmujemy się wywozem gruzu w tym w Sulęcinie oraz jego ekologiczną utylizacją. Oferujemy również niezawodne kontenery z odbiorem!

do góry