Sanniki

Sanniki są miastem w Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie gostynińskim, w gminie Sanniki, której są siedzibą.

Historia Sannik

Nazwa miejscowości wzięła się od wyrobu sań. Była to służebna funkcja wobec książąt płockich w okresie średniowiecza. Pierwsze wzmianki o Sannikach pochodzą z XIV wieku. W 1462 roku zmarł książę Siemowit VI. Od XVI wieku wieś stanowiła stolicę starostwa niegrodowego. Od 1793 roku wieś była częścią zaboru pruskiego. Od 1807 roku Sanniki należały do Księstwa Warszawskiego. Natomiast od 1815 do Królestwa Polskiego w zaborze rosyjskim. W 1828 roku w pałacu sannickim pomieszkiwał gościnnie Fryderyk Chopin. W czasie powstania styczniowego miejscowa ludność brała udział w walkach niepodległościowych. W 1905 roku były tutaj strajki pracowników cukrowni. W 1915 roku Sanniki były w obszarze okupowanym przez Niemcy. W 1917 roku proklamowano niesamodzielne Królestwo Polskie. W czasie II wojny światowej Niemcy nadali Sannikom w 1943 roku oficjalną nazwę Sannikau. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa płockiego.

Zabytki w Sannikach

W tej miejscowości warto zwiedzić następujące obiekty historyczne: kościół Trójcy Świętej (wzniesiony w latach 1870-1872 według projektu Franciszka Tournelle), zespół Pałacowo-Parkowy im. Fryderyka Chopina z pałacem, wiatrak koźlak z 1911 r.

Wywóz odpadów w Sannikach

Prowadzimy wywóz odpadów Sanniki. Możesz zamówić kontener na śmieci Sanniki za pośrednictwem naszej platformy internetowej. Gwarantujemy niskie ceny.

do góry