Białobrzegi

Białobrzegi są miastem w Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie białobrzeskim, siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej Białobrzegi.

Początki Białobrzegów

W 1540 r. król Zygmunt I Stary przyznał prawa miejskie miejscowości Brzegi. Zapilicze od XIV w. należało do Mazowsza. Było darowizną Kazimierza Wielkiego dla księcia Siemowita III Lokowane na prawie magdeburskim miasto było własnością Anny Falęckiej, wdowy po Janie z Biejkowa herbu Jastrzębiec. Następnymi właścicielami Brzegów (od drugiej połowy XVII w. Białobrzegi) były rodziny: Boglewskich, Boskich, Stokowskich, Kuroszów oraz Wodzyńskich. Przez pierwsze trzysta lat istnienia Białobrzegi były niewielkim miasteczkiem, którego ludność zajmowała się przede wszystkim handlem i rolnictwem.

W czasie powstania styczniowego w mieście oraz okolicy działało kilka oddziałów powstańczych, w tym między innymi płk. D. Czachowskiego, Kononowicza, Grabowskiego. W dniu 1 stycznia 1870 r. Białobrzegi zostały osadą. W 1910 r. miejscowość została zniszczona przez pożar. Kolejne zniszczenia nastąpiły w czasie I wojny światowej. Od początku XIX w. rozpoczął się znaczny rozwój miejscowości. Związany był on z budową i działaniem traktu krakowskiego, zaprojektowanego przez inż. Teodora Urbańskiego.

Wywóz śmieci w Białobrzegach

W Białobrzegach prowadzimy firmę zajmującą się wywozem odpadów pobudowlanych. Możesz u nas za pomocą nowoczesnej platformy internetowej zamówić kontener na gruz Białobrzegi. Przyjedziemy po kontenery Białobrzegi maksymalnie po 4 dniach.

do góry