Praszka

Praszka jest historycznym miasteczkiem w województwie opolskim, leżącym na skrzyżowaniu dróg nr 42 i 45, między Olesnem i Wieluniem, nad rzeką Prosną.

Zabytki w Praszce

Najważniejszym zabytkiem jest Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przy ulicy Kościelnej. Jest to murowana świątynia w stylu neobarokowym. Została wybudowana w latach 1872-1874. Stoi blisko Rynku w Praszce. W wnętrzu świątyni znajdują się relikwie Św. Walentego. Drugim bardzo ważnym zabytkiem jest Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Praszce, przy alei Wyszyńskiego 24. Kalwaria Praszkowska, została wybudowana w XX wieku przy parafii Świętej Rodziny na Makowym Wzgórzu. Kolejny zabytek to Synagoga w Praszce, przy ulicy Piłsudskiego 27, czyli interesująca murowana synagoga. Została wybudowana około 1836 roku. Podczas wojny niestety została zniszczona przez Niemców. Jednak na szczęście później ją wyremontowano.

Obecnie jest siedzibą Miejskiego Centrum Kultury. Warto jeszcze wspomnieć o parowozie w Praszce, przy ulicy Piłsudskiego. Zabytkowa lokomotywa oraz wagon, pozostały po zlikwidowanej wąskotorowej Wieluńskiej Kolei Dojazdowej. Stoją w samym centrum miasteczka, w ogrodzie Muzeum w Praszce. Z ogromnym zainteresowaniem zawsze oglądają ją dzieci. Ostatnie dwa ważne zabytki to: dworzec kolejowy (murowano-drewniana budowla z 1914 roku) oraz Pomnik Św. Floriana stojący na Placu Grunwaldzkim.

Wywóz odpadów w Praszce

Oferujemy wywóz oraz ekologiczną utylizację odpadów. W szczególności zajmujemy się wywozem gruzu Praszka oraz wynajmem kontenerów na gruz Praszka.

do góry