Nowogród Bobrzański

Nowogród Bobrzański jest miastem w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, położonym u ujścia Brzeźniczanki do Bobru oraz siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Nowogród Bobrzański.

Historia Nowogrodu Bobrzańskiego

Aktualne miasto Nowogród Bobrzański powstało w dniu 1 stycznia 1988 roku z dwóch, zdegradowanych w 1945 roku miast: Krzystkowic (823 ha) i Nowogrodu Bobrzańskiego (653 ha). Krzystkowice nie stały się częścią Nowogrodu Bobrzańskiego. Nowogród nie odzyskał również praw miejskich. Miasto przejęło nazwę tylko prawobrzeżnego osiedla. Obecne miasto składa się z dwóch odrębnych organizmów miejskich. Jest to niespójna przestrzennie całość, ponieważ odległość między osiedlami jest dość duża i nie ma między nimi fizycznej styczności. Co więcej aktualny organizm miejski przecina historycznie utrwaloną granicę Śląska i Łużyc.

Zabytki w Nowogrodzie Bobrzańskim

W Nowogrodzie Bobrzańskim znajdują się następujące zabytki: kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP z XIII wieku, plebania z końca XVII wieku, kościół filialny pod wezwaniem św. Bartłomieja z przełomu XIII i XIV wieku, cmentarz przykościelny oraz zabytkowe domy i wille z XVIII i XIX wieku.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Nowogrodzie Bobrzańskim

W naszej ofercie znajduje się wywóz różnego rodzaju odpadów Nowogród Bobrzański. Większość naszych klientów ma spory problem z bezpiecznym i ekologicznym pozbyciem się odpadów pobudowlanych, takich jak na przykład gruz Nowogród Bobrzański lub puszki po farbie malarskiej. Chętnie Ci w tym pomożemy!

do góry