Lesko

Lesko jest miastem w województwie podkarpackim, leży na prawym brzegu Sanu, na pograniczu Bieszczad i Pogórza Przemyskiego, między Soliną a Sanokiem. Lesko nazywane bywa "Bramą Bieszczad".

Historia Leska

Osada Lesko powstała prawdopodobnie w XIV wieku. Pierwsze notatki na jej temat pochodzą z 1436 roku. Mniej więcej w 1470 roku Lesko otrzymało prawa miejskie. Należało wtedy do rodziny Kmitów, który w XV wieku wybudowali tutaj zamek. W centrum Rynku znajduje się Ratusz z 1896 roku. Natomiast Rynek jest otoczony przez kamieniczki z XVII-XX wieku. W niewielkiej odległości stoi kościół Nawiedzenia NMP z 1539 roku.

Zabytki żydowskie w Lesku

Najcenniejsze zabytki w Lesku są żydowskie. Żydzi wśród społeczności Leska w największym stopniu zostali wymordowani w czasie II wojny światowej przez hitlerowców. Pozostał po nich budynek późnorenesansowej synagogi, w którym znajdują się obecnie sale wystawowe. Za synagogą na stoku mieści się jeden z cenniejszych cmentarzy żydowskich w Polsce. Jest najstarszy w kraju po kirkucie lubelskim.
Lesko dzięki pięknemu, malowniczemu otoczeniu, warunkom przyrodniczo-krajobrazowym i pomnikom przyszłości jest bardzo atrakcyjne dla turystów, którzy chętnie je odwiedzają.

Czym zajmujemy się w Lesku?

Nasza działalność polega na odbiorze i utylizacji odpadów, w szczególności odpadów pobudowlanych. Zajmujemy się ekologiczną utylizacją wszelkiego rodzaju śmieci. Działamy na terenie całej Polski, nie tylko w Lesku. Naszym priorytetem jest szybkość i profesjonalizm. Sprawdź sam!

do góry