Gostynin

Gostynin jest miejscowością w Polsce w województwie mazowieckim, w powiecie gostynińskim. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

Historia Gostynina

Teren obecnego Gostynina należy historycznie do Mazowsza. Znaleziska archeologiczne potwierdzają, że już w czasach późnego paleolitu zamieszkiwali na tym obszarze ludzie. Natomiast we wczesnym średniowieczu na północ od obecnego Gostynina był gród obronny z podgrodziem. Znajdował się po lewej stronie rzeki Skrwy na tak zwanej Łysej Górze. Przez Gostynin przebiegały istotne szlaki handlowe (z Kujaw na Mazowsze, a później na Ruś). Biegł przez tę miejscowość sławny Bursztynowy Szlak oraz Szlak solny. W czasie rozbicia dzielnicowego osada znalazła się na pograniczu kujawsko-mazowieckim. Gród założono na wzniesieniu pomiędzy jeziorami Kocioł oraz Jezioro Czarne. Natomiast na pobliskim wzgórzu rozwijało się podgrodzie z kościołem św. Jakuba. Około 1240 roku gród rozbudował Konrad I Mazowiecki. Pierwsza wzmianka o Gostyninie pochodzi z 1279 roku.

Zabytki i atrakcje turystyczne w Gostyninie

Przez Gostynin prowadzi międzynarodowy szlak rowerowy EuroVelo R2 (Szlak Stolic). Ten szlak łączy Galway w Irlandii z Moskwą. Ma około 5500 km długości. Warto tutaj zobaczyć między innymi: Rynek z ratuszem, zamek po odbudowie, budynek zajazdu z I poł. XIX wieku przy rynku, kaplicę św. Jakuba na miejskim cmentarzu oraz rezerwaty przyrody: Dybanka, Dolina Osetnicy i Drzewce.

Wywóz gruzu Gostynin

Zajmujemy się wynajmowaniem kontenerów na gruz oraz wywozem odpadów w Gostyninie. Gwarantujemy niskie ceny! Zachęcamy również do zamówienia worków Big Bag.

 

do góry