Gąbin

Gąbin jest miastem w Polsce w województwie mazowieckim, w południowej części powiatu płockiego, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Gąbin. Leży nad rzeką Nidą, blisko Wisły, w odległości około 100 km od Warszawy i Łodzi.

Historia Gąbina

Pierwsze wzmianki o Gąbinie pochodzą z 1215 roku. Gąbin wspomniano jako starodawną włość monarszą. Prawa miejskie Gąbin otrzymał w 1322 roku. Lokacja była na prawie chełmińskich. W 1437 roku potwierdzono i rozszerzono akt lokacyjny. Nadanie praw miejskich miało bardzo duży wpływ na rozwój miasta. Zostały wprowadzone nowe formy organizacji produkcji rzemieślniczej oraz wymiany handlowe. W XV oraz XVI wieku był siedzibą powiatu ziemi gostyńskiej. Nastąpił wtedy również duży rozwój rzemiosła oraz handlu. Zwiększyła się też produkcja sukna. Duże zniszczenia w czasie wojen szwedzkich spowodowały spowolnienie gospodarki. W I połowie XIX wieku sprowadzono do miasta sukienników oraz wybudowano osadę fabryczną. W czasie powstania styczniowego mieszkańcy licznie wzięli w nim udział.

Zabytki w Gąbinie

Atrakcje turystyczne w Gąbinie to park (zabytkowym ratuszem w tle), klasycystyczny Ratusz wybudowany w 1824 roku, kamienice na Starym Rynku, Grób Nieznanego Żołnierza, zespół cmentarza ewangelickiego, cmentarz żydowski z XIX wieku, oraz młyn parowy z lat 20. XX wieku.

Wywóz gruzu w Gąbinie

Zajmujemy się wywożeniem odpadów pobudowlanych, na przykład takich jak gruz lub puszki po farbie. Możesz u nas wynająć kontener na gruz Gąbin w interesującym Cię rozmiarze.

do góry