Cybinka

Cybinka jest miastem w województwie lubuskim, w powiecie słubickim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Cybinka.

Historia Cybinki

Cybinka po raz pierwszy została wymieniona jako wieś w XV wieku (1472 rok), pod nazwą Ziebingen. Od XVI do początku XIX w. należała do zakonu Joannitów z Łagowa. W 1802 roku została kupiona przez Wilhelma von Finckensteina, prezydenta rejencji frankfurckiej. Zbudował on tutaj pałac klasycystyczny oraz założył park o regularnym układzie. Został on w połowie stulecia został przekształcony w park krajobrazowy. W 1845 roku pruska domena królewska zakupiła Cybinkę. Po 12 latach wróciła ona do Finckensteinów. W okresie przedwojennym w Cybince była kopalnia głębinowa węgla brunatnego. Na początku XX w. budowano linie kolejową do Kunowic. Wojska niemieckie wyparły z miasta oddziały 1 armii pancernej gwardii i 33 armii I Frontu Ukraińskiego 2-3 lutego 1945 roku. W 1945 roku, gdy Cybinka została przejęta przez administrację polską, to miejscowość dostała prawa miejskie. To jedno z najmłodszych miast w województwie lubuskim.

Zabytki w Cybince

W Cybince znajduje się niewiele zabytków. Warto tutaj wymienić chociażby: kościół rzymskokatolicki parafialny pod wezwaniem MB Częstochowskiej, klasycystyczny z 1784 roku, park pałacowy z XVIII wieku, ogrodzenie z bramą parkową, cmentarz żołnierzy radzieckich i cmentarz żydowski.

Wywóz śmieci w Cybince

Jeżeli nie wiesz, co zrobić z odpadami pobudowlanymi, to my chętnie się nimi zajmiemy. Wystarczy, że wynajmiesz kontener na gruz Cybinka.

do góry