Brok

Brok jest miastem w Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Brok.

Ogólne informacje o Broku

Brok uzyskał prawa miejskie w 1501 roku. Został zdegradowany do wsi w 1870 roku. Ponownie nadano mu prawa miejskie w 1922 roku. Brok był miastem rządowym Królestwa Kongresowego. W 1827 roku leżało w powiecie ostrołęckim, obwodzie ostrołęckim województwa płockiego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie było przyłączone do województwa ostrołęckiego. Brok leży w Dolinie Dolnego Bugu, nad rzekami Bug i Brok. W okresie I Rzeczypospolitej Brok był prywatnym miastem duchowym.

Zabytki w Broku

Pierwszym ważnym zabytkiem w Broku jest Kościół św. Andrzeja Apostoła. Jest to gotycko- renesansowy budynek z lat 1542-1560 projektu Jana Baptysty Wenecjanina. Kościół stanowi siedzibę św. Andrzeja Apostoła. Parafia należy do metropolii białostockiej, diecezji łomżyńskiej, dekanatu Ostrów Mazowiecka - Chrystusa Dobrego Pasterza. W Broku z pewnością warto jeszcze zobaczyć ruiny Zamku biskupów płockich, Cmentarz żydowski z końca XVIII wieku, Ratusz zbudowany w I poł. XIX wieku w stylu klasycystycznym, domy z XIX wieku przy Placu Kościelnym.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Broku

Remonty z jednej strony wiążą się z odnowieniem czegoś, a z drugiej niestety z koniecznością wyrzucenia sporej ilości odpadów poremontowych. Mowa tutaj nie tylko o czymś takim, jak zmieszany gruz, czy folia malarska, ale również stare i zniszczone meble. Zamów u nas kontener na gruz Brok, a przywieziemy go do Ciebie w ciągu 12 godzin.

do góry