Bieżuń

Bieżuń jest miastem w Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie żuromińskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Bieżuń, nad rzeką Wkrą.

Historia Bieżunia

W XIV wieku Bieżuń stanowił ośrodek intensywnej kolonizacji. W 1406 roku otrzymał prawa miejskie. W XVIII wieku był własnością Zamoyskich. Dzięki nim to miasto rozkwitło. W późniejszych latach Bieżuń przechodził z rąk do rąk. Odbywały się tutaj targi. Bieżuń był lokalny ośrodkiem handlowym. W I połowie XIX wieku rozwinęło się sukiennictwo. W czasie powstania styczniowego w okolicach miasta odbywały się potyczki. W ramach represji Bieżuń został pozbawiony praw miejskich. Po 1945 stał się miejscowością rolniczą.

Ludzie zajmowali się głównie hodowlą drobiu, ogrodnictwem szklarniowym, drobnym przemysłem spożywczym i rzemiosłem. W czasach PRL-u zostały tutaj wybudowane liceum ogólnokształcące i dom kultury. Prawa miejskie przywrócono 31 grudnia 1993 r.

Zabytki w Bieżuniu

W Bieżuniu znajdują się następujące zabytki: Kościół Świętej Trójcy, Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu na rynku, barokowy kościół, pałac Zamoyskich z II połowy XVIII wieku, park krajobrazowy z pozostałościami fortyfikacji z XVI wieku, synagoga, Muzeum Małego Miasta, pozostałości domu poety Stefana Gołębiowskiego oraz ruiny młyna wodnego na rzece Wkrze.

Wywozimy śmieci w Bieżuniu

Wiemy, jak bardzo trudno jest pozbyć się odpadów pobudowlanych Bieżuń. U nas możesz w prosty sposób rozwiązać ten problem. Proponujemy Ci wynajem kontenerów na śmieci Bieżuń. Odbierzemy od Ciebie gruz w każdej postaci.

do góry