Babimost

Babimost to niewielkie miasteczko. Najbardziej sławne jest z powodu znajdującego się w pobliżu portu lotniczego.

Historia Babimostu

Babimost ma XIII-wieczny rodowód. Prawa miejskie otrzymał w 1397 roku. Rynek razem z ratuszem znajduje się poza strefą mieszkalną. Przez środek rynku przechodzi jedna z dróg, które są pewnego rodzaju szkieletem. Prowadzą do takich miejscowości, jak: Sulechów, Wolsztyn, Kargowa, Świebodzin, Zbąszynek. Ze względu na to, że Babimost był niszczony przez pożary, najstarsza zabudowa mieszkalna pochodzi z połowy XIX wieku. Natomiast obiekty sakralne są o kilkadziesiąt lat starsze.

Zabytki w Babimoście

Pierwotna, drewniana zabudowa Babimostu nie ocalała do dziś, ze względu na liczne pożary. Dopiero w latach trzydziestych XIX wieku zostały wybudowane budynki murowane. Część z nich przetrwała do dziś. Ratusz jest to piętrowy obiekt, wkomponowany we wschodnie skrzydło rynku. Został odbudowany na początku lat 60-tych. Natomiast Kościół św. Wawrzyńca został zbudowany w latach 1730 - 1740 jako bazylika. Obok ołtarza głównego znajdują się dwa ołtarze boczne pochodzące z 1889 roku. Są to: ołtarz z XVII-wiecznym obrazem Matki Boskiej "Gospodyni Babimojskiej" i ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Babimoście

Szukasz miejsca, w którym możesz szybko wynająć kontener na gruz Babimost w atrakcyjnej cenie? Skontaktuj się z nami! Stworzyliśmy platformę internetową Ecoexpress24.pl, na której można w kilka minut zamówić kontener na gruz Babimost z dowozem na Twoją posesję.

do góry