Zawadzkie

Zawadzkie jest miastem na Górnym Śląsku, w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Zawadzkie. W latach 1975-1998 miasto należało do starego województwa opolskiego.

Historia Zawadzkiego

Zawadzkie powstała pod koniec XIX wieku jako kolonia robotnicza przy hucie. Nazwa pochodzi od nazwiska dyrektora dóbr hrabiego Andreasa Renarda - właściciela tych ziem. W 1880 roku powstało Stare Zawadzkie. Natomiast w 1888 roku Żydownia. Nazywana była również Palestyną. Osada została ufundowana przez wrocławskiego Żyda Izraela Pinczowera. Miejscowości zostały połączone w 1897 roku. W ten sposób powstało Zawadzkie. Nowa osada już w XIX wieku miała stację kolejową, szkoły, szpital oraz aptekę. Było to miasteczko o charakterze przemysłowym. W Zawadzkiem istniały dwa kościoły: katolicki i ewangelicki. W plebiscycie górnośląskim przeprowadzonym 20 marca 1921 roku większość ludności zagłosowało za Polską. Jednak mimo to miejscowość pozostała wtedy w granicach Niemiec. W czasach powstań śląskich wyrabiano tutaj działa dla polskich powstańców.

Zabytki w Zawadzkiem

W miejscowości tak naprawdę znajdują się tylko dwa obiekty zabytkowe. Są to: mogiła zbiorowa powstańców śląskich, na cmentarzu rzymsko-katolickim, z 1921 roku oraz pałacyk myśliwski z przełomu XIX i XX wieku przy ulicy Czarnej.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Zawadzkiem

Zajmujemy się wywożeniem odpadów pobudowlanych. Można do nich zaliczyć między innymi: puszki po farbie, zużyte pędzle, czy gruz Zawadzkie. Wynajmujemy również kontenery na gruz Zawadzkie.

do góry