Szubin

Szubin jest miastem gminnym należącym do regionu Pałuk, jednym z najstarszych jego miasteczek, położone w powiecie nakielskim województwa kujawsko-pomorskiego.

Historia Szubina

Ziemia szubińska obejmuje miasto i gminę Szubin, jest częścią Pałuk - regionu północno-wschodniej Wielkopolski. W średniowieczu na tej ziemi mieszkał ród Pałuków. Najważniejszą osobą z tego rodu był Sędziwój Pałuka z Szubina. Był między innymi starostą bydgoskim, wielkopolskim i krakowskim, wojewodą kaliskim. Natomiast za panowania Ludwika Węgierskiego był jednym z regentów Królestwa Polskiego. Sędziwój Pałuka jest historycznym założycielem Szubina w XIV wieku. Pierwsze wzmianki historyczne o Szubinie pochodzą z 1365 roku. Nadanie praw miejskich odbyło się na prawie niemieckim w czasach Sędziwoja, to jest w latach 1365-1370. Miasto Szubin powstało obok zamku po prawej stronie Gąsawki. Najstarszą budowlą w mieście jest kościół pod wezwaniem św. Marcina, ufundowany przez dziedzica na zamku Sędziwoja w XIV wieku. Po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem w Szubinie gościł król Władysław Jagiełło goszczony przez Macieja z Wąsosza.

Zabytki w Szubinie

W Szubinie znajdują się następujące zabytki: gotycki kościół św. Marcina (XIV, XIX w.) z Kaplicą Jagiellońską (XVI w.), schrony Armii „Poznań” z 1939 r., drewniany cmentarny kościół św. Małgorzaty z 1748 roku i ruiny zamku Sędziwoja Pałuki z XIII/XIV w.

Wywóz odpadów w Szubinie

Nasze przedsiębiorstwo zajmuje się wywozem różnego rodzaju odpadów m.in. azbestu, czy odpadów pobudowlanych. Wynajmujemy kontenery na gruz w Szubinie w bardzo atrakcyjnych cenach.

do góry