Pakość

Pakość jest miastem w Polsce położonym nad Notecią w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Pakość.

Historia Pakości

Pierwsze wzmianki o Pakości pochodzą z dokumentu z 1243 roku. Po zaciekłej obronie Pakość zdobyli Krzyżacy w 1332 roku. Pakość uzyskała prawa miejskie na prawie magdeburskim w dniu 9 lutego 1359 roku. W XVII wieku, ze względu na przybycie do miasta Husytów, ksiądz Wojciech Kęsicki postanowił dla wzmocnienia wiary zbudować Kalwarię, która była poświęcona kultowi Męki Pańskiej. Budowa zaczęła się w 1618 roku. Finansowali ją przede wszystkim właściciele miasta - Michał, Zygmunt i Paweł Działyńscy. Kompleks składał się aż z 25 kaplic. Dwie z nich zachowały się do czasów obecnych. Drogi Kalwarii zostały wytyczone zgodnie ze wskazówkami Christiana Andrichomiusa - zakonnika z Delf. Opiekę nad Kalwarią sprawują franciszkanie

Zabytki w Pakości

W Pakości między innymi znajduje się XVII-wieczna kalwaria fundacji Działyńskich, czyli zespół 25 kaplic. Warto również zobaczyć na przykład dawny zespół klasztorny reformatów z kościołem św. Bonawentury, ratusz z 1907 roku, cmentarz parafialny św. Bonawentury, założony w 1827 r. ( są tutaj między innymi kaplice grobowe rodzin Tretyn oraz Stroińskich. Ciekawymi atrakcjami są też kamienice na Starym Mieście i most kolejowy na rzece Noteć.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Pakości

Specjalizujemy się w wywozie i utylizacji odpadów pobudowlanych, takich jak na przykład puszki po farbie lub gruz Pakość.

do góry