Barcin

Barcin (niem. Bartschin) jest miastem w Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Barcin, nad Notecią. Leży 35 km od Bydgoszczy.

Historia Barcina

Barcin powstał w XII wieku jako osada. Z 1390 roku pochodzi pierwsza wzmianka o Barcinie. W 1472 roku miasto otrzymało przywilej targowo-jarmarkowy. Po raz pierwszy miasto Barcin zostało zaznaczone na mapie Polski w 1526 roku. Do tej chwili Barcin był traktowany jako osada wiejska. Nie ma jasnych okoliczności nadania praw miejskich, ale szacuje się, że nastąpiło to przed 1472 rokiem. Miasto było własnością rodziny Krotoskich.

W 1560 roku miasto stanowiło ośrodek Braci Czeskich. W 1635 r. Władysław IV Waza potwierdził przywilej targowy. Michał Korybut Wiśniowiecki w dniu 24 stycznia 1671 roku odnowił przywileje miasta Barcin w państwie pruskim. Jakiś czas później w pobliskich Bielawach odkryto złoże kamienia wapiennego oraz rozpoczęto jego wydobywanie w 1860 r. W czasie II wojny światowej ludność miasta była prześladowana.

Zabytki w Barcinie

Pierwszym zabytkiem jest kościół pw. św. Jakuba z 1901 r zbudowany zgodnie z projektem architekta Przyłuskiego z Inowrocławia. Jest to kościół w stylu neoromańskim z cennymi 17-głosowymi organami firmy Józef Bach z 1926 roku. Jest to budynek jednonawowy z wydzielonym prezbiterium oraz wieżą od zachodu.

Wywozimy śmieci w Barcinie

Wiemy, jak trudno jest pozbyć się odpadów pobudowlanych. Dajemy Ci możliwość wynajmu kontenera na gruz Barcin w atrakcyjnej cenie.

do góry