Górzno

Górzno jest miastem w Polsce , położonym w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie brodnickim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Górzno w obrębie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

Historia Górzna

Pierwsza wzmianka o Górznie pochodzi z 1239 roku. W dniu 1 maja 1325 roku została tutaj erygowana przez biskupa płockiego Floriana parafia. Jednocześnie został w niej osadzony zakon bożogrobców. Z erygowaniem parafii wiązała się również budowa pierwszego drewnianego kościoła świętego Krzyża. Natomiast dwa lata później miasto otrzymało pierwszy przywilej miejski. Wystawił go biskup płocki Florian. W dniu 2 stycznia 1327 roku. Był on skierowany do zasadźcy- wójta Teodoryka. Miasto było uposażone 21 łanami chełmińskimi. Rozwój Górzna nastąpił w momencie, gdy przeniesiono tutaj z pobliskiego Świecia, dóbr biskupów płockich.

Było to między 1333 a 1337 rokiem. Górzno było miastem biskupim, oddalonym od najważniejszych szlaków handlowych. W dodatku leżało na peryferiach diecezji płockiej. Mieszkańcy zajmowali się rolnictwem, rybołówstwem, rzemiosłem i drobnym handlem. W dniu 2 czerwca 1385 roku w Płocku biskup Ścibor z Radzymina wydał dla Górzna następny przywilej lokacyjny, nadający miastu prawo chełmińskie. Jego odbiorcą byli mieszczanie. Przywilej mówił o potrzebie wzniesienia w mieście kościoła oraz zamku.

Wywóz odpadów w Górznie

Oferujemy wywóz odpadów Górzno. Prowadzimy również ich ekologiczną utylizację. Wynajmujemy kontenery na gruz Górzno w atrakcyjnych cenach. Zachęcamy do wypróbowania!

do góry