Szamotuły

Szamotuły są miastem w województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Szamotuły. Leżą nad rzeką Samą, na Pojezierzu Wielkopolskim, około 35 km na północny zachód od centrum Poznania.

Historia Szamotuł

Zgodnie z legendą nazwa Szamotuły pochodzi od rzeki Sama, która tuła się przez równiny, płynąc do ujścia w Warcie. Na obszarze, na którym leżą Szamotuły rzeka zakręca kilka razy i omija suche bagienne kępy, na których później zostało wybudowane miasto. Najstarsze ślady szamotulskiej osady datuje się na XI wiek. W odległości 2,5 kilometra od dzisiejszego rynku była osada Szamotulskich herbu Nałęcz. Natomiast najstarsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1231 roku. Przed 1257 rokiem Przemysł I - książę wielkopolski nadał osadzie prawo do odbywania targów. Prawo to zostało potwierdzone w 1284 roku przez Przemysła II, księcia wielkopolskiego, a następnie króla Polski. W osadzie w XII lub w XIII wieku wybudowano kościół pod wezwaniem św. Marcina.

Zabytki w Szamotułach

W Szamotułach znajdują się następujące zabytki: bazylika kolegiacka pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa (1423 rok), kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża (lata 1675-1682), klasztor (2. połowy XVII wieku).

Wywóz odpadów pobudowlanych w Szamotułach

Zajmujemy się wywozem odpadów pobudowlanych, w tym gruzu Szamotuły. W naszej ofercie znajduje się również utylizacja odpadów. Wynajmujemy kontenery na gruz Szamotuły w atrakcyjnych cenach. Występują w wielu rozmiarach. Przyjeżdżamy na posesję klientów z kontenerem.

do góry