Turek

Turek jest miastem i gminą w województwie wielkopolskim. Siedzibą powiatu tureckiego i wiejskiej gminy Turek, w Kaliskiem, na ziemi sieradzkiej.

Najważniejsze zabytki w Turku

Pierwszym ważnym zabytkiem jest Kościół Parafialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa na placu H. Sienkiewicza. Został wybudowany w latach 1904-1913 na miejscu gotyckiej świątyni. Obiekt wzniesiono w stylu neogotyckim zgodnie z projektem Konstantego i Jarosława Wojciechowskich na planie krzyża łacińskiego. Ma trójnawowy z wywyższoną nawą środkową zakończoną prezbiterium.

Warty uwagi jest wystrój wnętrza kościoła, który został wykonany przez polskiego artystę Józefa Mehoffera w latach 1933-1939. Mamy tutaj na myśli polichromię i część witraży. Kościół można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem Muzeum Miasta Turku. Kolejnym zabytkiem jest Dom Tkaczy przy ulicy Stefana Żeromskiego. Powstał w latach 20 XIX wieku. Zgodnie z jednolitym planem architektonicznym. Domy wybudowane zostały na podstawie prostokąta o wymiarach około 15 x 8 m. Posiadały dwie izby mieszkalne rozdzielone sienią mieszczącą się w osi budynku. Domy miały dekorację w stylu klasycystycznym i dwuspadowe dachy kryte papą. Za domem mieszkalnym był dwuspadowy ogród, w którym znajdowały się niewielkie manufaktury tkackie.

Wywozimy odpady pobudowlane w Turku

Nasza działalność polega na wynajmie kontenerów na gruz, aby każdy z mieszkańców tego miasta mógł w prosty sposób pozbyć się niechcianych odpadów, takich jak gruz, czy folia malarska. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

do góry