Stawiski

Stawiski są miastem w województwie podlaskim, w powiecie kolneńskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Stawiski. W latach 1975-1998 miasto należało do województwa łomżyńskiego.

Historia miejscowości

Początkowo wieś, została założona przez Kurzątków herbu Awdaniec, którzy w latach 1407-1411 otrzymali puszczańskie włóki nad Dzierzbią. Wieś należała kolejno do następujących właścicieli: Radzanowskich, Niszczyckich, Grabowieckich, Wegierskich, Zamoyskich herbu Grzymała, Skrodzkich, ponownie Zamoyskich, Drozdowskich, Karukowskich, Bikowskich i Kisielnickich. Dzięki staraniom Fortunata Zamoyskiego około 1698-1702 miejscowość uzyskała prawa miejskie. W latach 1870-1921 Stawiski nie miały praw miejskich. Ośrodkiem rozplanowania miasta jest trapezoidalny rynek, który początkowo był placem targowym u zbiegu dróg z Łomży i Wizny.

Przez zachodnią część rynku biegła szosa Warszawa-Suwałki. To dawny trakt handlowy, stanowiący oś układu urbanistycznego. Natomiast południowa zabudowa przyrynkowa jest wypełniona przez kościół i dawny klasztor franciszkanów, sprowadzonych do Stawisk w 1688 roku. Na południe od rynku mieści się zespół budynków stacji pocztowej z 1828 roku. W południowo-zachodniej części miasta znajdowała się murowana synagoga wzmiankowana w 1739 roku. Zburzono ją w 1942 roku. W synagodze mieści się dziś kino i remiza strażacka.

Wywóz odpadów pobudowlanych Stawiski

Zajmujemy się wywozem różnego rodzaju odpadów Stawiski. Najbardziej interesują nas odpady pobudowlane takie jak na przykład gruz Stawiski lub folia malarska.

do góry