Suchowola

Suchowola jest miastem w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, położonym nad rzeką Olszanką oraz siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Suchowola.

Historia Suchowoli

Suchowola była w końcu XVIII wieku miastem królewskim w ekonomii grodzieńskiej położonym w powiecie grodzieńskim województwa trockiego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa białostockiego. Suchowola została założona jako wieś królewska w XVI wieku podczas zasiedlania królewskiej Puszczy Nowodworskiej. Suchowola rozwijała się jako miasto przy szlaku handlowym z Mazowsza do Grodna. W wiekach XVII i XVIII rozwinął się tutaj handel zbożem, bydłem oraz końmi. Na rozwój miasta mieli również wpływ Tatarzy, którzy zajmowali się wyprawianiem skór. Natomiast Żydzi mieszkający w tej miejscowości trudnili się handlem i rzemiosłem. W 1777 roku Suchowola otrzymała prawa miejskie.

Zostały one jej odebrane w 1950 roku. W dniu 1 stycznia 1997 ponownie nadano jej status miasta. W 1775 roku kartograf i astronom królewski Szymon Sobierajski określił Suchowolę jako miejsce, gdzie krzyżują się linie łączące najdalsze punkty Europy. Suchowola uważana jest za geometryczny środek Europy. W parku znajdują się głaz oraz tablica symbolizujące ten fakt. Jesienią 1941 roku Niemcy utworzyli w Suchowoli getto dla ludności żydowskiej. Trafili do niego Żydzi z: Dąbrowy Białostockiej, Janowa, Jasionówki, Korycina, Lipska, Nowego Dworu i Sidry. W dniu 2 listopada 1942 zostało ono zlikwidowane.

Wywóz odpadów

Prowadzimy wywóz odpadów Suchowola. Wynajmujemy kontenery na gruz Suchowola.

do góry