Śrem

Śrem jest miastem w województwie wielkopolskim, leży nad Wartą, przy drodze Poznań- Rawicz.

Historia Śremu

Śrem jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Prawa lokacyjne otrzymał w 1253 roku od Przemysła I. Pierwsze wzmianki o tym mieście pochodzą z 1136 roku. Śrem stanowił miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego.

Zabytki w Śremie

Najważniejszą atrakcją w Śremie jest oczywiście Rynek. Plac 20 Października to zabytkowy prostokątny rynek. Nazwano go tak na cześć 19 śremian rozstrzelanych w dniu 20.10.1939 roku. Znajduje się tutaj tablica pamiątkowa. Zabudowa Rynku jest stworzona z zabytkowych kamienic z XIX wieku. Na Rynku w Śremie znajduje się również Ratusz. Jest to budowla klasycystyczna, która swoim stylem nawiązuje do renesansu włoskiego. Powstała w 1838 roku. Jest to najpiękniejszy gmach na śremskim Rynku. Kolejny zabytek to Fara w Śremie, przy ulicy Farnej. Jest to gotycki kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej z 1393 roku. Posiada wysoką wieżę, która została dobudowana później. Warto jeszcze obejrzeć w Śremie Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1770 roku. Stanowi on element poklasztornego zespołu Franciszkanów. Ostatnim zabytkiem, o którym wspomnimy jest Kościół Św. Ducha , czyli świątynia z 1654 roku stojąca nad brzegiem Warty.

Wywozimy śmieci w Śremie

Już dziś możesz zamówić u nas kontener na śmieci. Przyjedziemy do Ciebie maksymalnie w ciągu 12 godzin. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Jesteśmy profesjonalni i na pewno się na nas nie zawiedziesz.

do góry