Ostrzeszów

Ostrzeszów jest miasteczkiem w województwie wielkopolskim, leżącym na południe od Ostrowa Wielkopolskiego, przy drodze numer 11, pomiędzy Kępnem i Antoninem.

Historia Ostrzeszowa

Początkowo Ostrzeszów był częścią Śląska. Pozostałością tego faktu była przynależność do diecezji wrocławskiej. W czasie rozbicia dzielnicowego miejscowość często zmieniała właścicieli, żeby ostatecznie zostać włączoną do Korony przez Władysława Jagiełłę w 1393 roku. Wtedy Ostrzeszów był położony na ziemi wieluńskiej. Ostrzeszów został przyłączony do Wielkopolski po zaborze pruskim w 1793 roku. W czasie II wojny światowej hitlerowcy utworzyli tutaj parę obozów jenieckich. Przetrzymywali też Św. Maksymiliana Kolbego razem z zakonnikami z Niepokalanowa.

Jakie zabytki warto zobaczyć?

Miasto posiada ciągle czytelny średniowieczny układ urbanistyczny z utrwalonym przebiegiem traktu Via Nova, który łączył Wrocław z Kaliszem i Toruniem. Na środku Rynku znajduje się Ratusz z 1840 roku, w którym mieści się Muzeum Regionalne. Trochę dalej na wschód można zobaczyć gotycką farę z XIV wieku. W jej wnętrzu są zachowane średniowieczne malowidło ścienne, które ufundowali ostrzeszowscy mieszczanie. Przy kościele stoi mały krzyż, który został naturalnie uformowany z pnia gruszy oraz bocznych konarów. Na północ od Rynku jest wieża zamku starościńskiego z XIV wieku. Wybudował ją Kazimierz Wielki.

Wywóz gruzu w Ostrzeszowie

Zajmujemy się wywozem gruzu w Ostrzeszowie oraz wynajmem kontenerów. Pomożemy Ci pozbyć się wszelkich odpadów pobudowlanych, w tym gruzu. Zamów wywóz gruzu w Ostrzeszowie!

do góry