Ostrów Wielkopolski

Ostrów Wielkopolski jest historycznym miastem leżącym na południu Wielkopolski, nad Ołobokiem, między Kaliszem i Krotoszynem, na skrzyżowaniu dróg nr 11 wiodącej z Górnego Śląska do Poznania i nr 36.

Historia Ostrowa Wielkopolskiego

Pierwsze wzmianki o Ostrowie Wielkopolskim pojawiły się na początku XV wieku. Wtedy też miejscowość otrzymała prawa miejskie. Początki stałego osadnictwa miały miejsce już w X stuleciu. Był tutaj gród obronny. Nazwa miasta wzięła się od archaicznego określenia wyspy wśród mokradeł. Natomiast patronem miasta jest Św. Stanisław ze Szczepanowa.

Jakie zabytki warto zobaczyć w Ostrowie Wielkopolskim?

Pierwszym zabytkiem jest układ urbanistyczny miasta pochodzący z początku XVIII wieku. Drugi to Ratusz na Rynku. Jest to XIX-wieczna budowla o cechach neobarokowych. Kiedyś stanowił siedzibę władz miasta, a teraz jest tutaj restauracja i Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Kolejnym zabytkiem są Kościół rzymskokatolicki NMP Królowej Polski i ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy, przy ulicy Królowej Jadwigi. Jest to tak zwany Mały Kościółek. Jest to budowla szachulcowo-murowana. Kościół prawne należy do katolików, ale odbywają się również w nim nabożeństwa ewangelickie. Ostatni zabytek to Konkatedra Św. Stanisława Biskupa przy placu Rowińskiego (budowla w stylu neoromańskim).

Wywóz odpadów w Ostrowcu Wielkopolskim

W Ostrowcu Wielkopolskim zajmujemy się wywozem oraz ekologiczną utylizacją odpadów pobudowlanych. Możesz u nas zamówić kontener na gruz. Działamy na terenie całej miejscowości.

do góry