Mońki

Mońki są miastem w województwie podlaskim, w powiecie monieckim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Mońki.

Historia Moniek

Wieś została założona na początku XVI wieku przez ród Mońków, jako zaścianek szlachecki. W 1535 roku otrzymał go Mikołaj Kaczorowski. W wyniku rozbiorów od 1795 roku miejscowość znajdowała się w zaborze pruskim. Natomiast od 1815 roku w zaborze rosyjskim. W 1881 roku została tutaj wybudowana stacja kolejowa, przy której powstało małe osiedle. W 1914 roku w Mońkach miała miejsce dyslokacja 62 Suzdalskiego Pułku Piechoty. W czasie I wojny światowej Niemcy (8 Armia) przeprowadzili oblężenie pobliskiej twierdzy w Osowcu, stosując do tego gazy bojowe, czyli chlor.

Zabudowania w Mońkach niestety zostały zniszczone. W 1921 roku łącznie liczyły 212 mieszkańców oraz 35 budynków mieszkalnych. W okresie międzywojennym Mońki były częścią gminy Kalinówka w powiecie białostockim. Zostały również siedzibą parafii. Natomiast w latach 1921-1935 wybudowano tutaj neobarokowy kościół projektu Stefana Szyllera. Pierwszym proboszczem od 22 grudnia 1920 roku został ksiądz Mieczysław Małynicz-Malicki.

Zabytki w Mońkach

W Mońkach znajduje się wiele miejsc pamięci. Warto wśród nich wymienić: Pomnik „Chwała poległym za wolność i ojczyznę”, pomnik pamięci walczących, umarłych i cierpiących w czasie II wojny światowej z okazji 60 - lecia jej wybuchu oraz Pomnik Jana Pawła II.

Wywóz odpadów w Mońkach

Zajmujemy się wywozem odpadów pobudowlanych, w tym gruzu Mońki. Z chęcią wynajmiemy Ci kontener na gruz Mońki w dowolnym rozmiarze.

do góry