Kowalewo Pomorskie

Kowalewo Pomorskie jest miastem w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie golubsko-dobrzyńskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Kowalewo Pomorskie. Leży na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim, nad Strugą Młyńską.

Historia Kowalewa Pomorskiego

Na początku gród został podarowany biskupowi Chrystianowi przez Konrada I Mazowieckiego. Następnie od 1231 roku należał do Krzyżaków. Wybudowali oni w latach 1277-1303 na wąskim przesmyku między dwoma jeziorami kamienno-ceglany zamek. Osada otrzymała prawa miejskie w 1275 roku. Zamek stanowił siedzibę komturii kowalewskiej. We wrześniu 1330 roku był on przez parę dni oblegany przez wojska Władysława Łokietka, ale nie udało się im go zdobyć. W 1410 roku w bitwie pod Grunwaldem poległ komtur kowalewski Nicolaus von Vitz. Dzięki temu Polacy szybko zajęli Kowalewo Pomorskie, które przypadło podkanclerzemu koronnemu Mikołajowi Trąbie. Po kilku miesiącach Krzyżacy w połączeniu z oddziałami inflanckimi Berna von Hevelmanna odzyskali zamek. W ramach wojny golubskiej w 1422 roku, Krzyżacy samodzielnie spalili miasto. Jednak zamek otrzymał oblężenie. Zamek został zdobyty przez propolski Związek Pruski w lutym 1454 roku. W 1466 roku na mocy pokoju toruńskiego Kowalewo powróciło do Polski i stało się siedzibą starostwa grodowego.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Kowalewie Pomorskim

Prowadzimy wywóz różnego rodzaju odpadów. Odbieramy między innymi odpady pobudowlane, takie jak gruz Kowalewo Pomorskie. Oferujemy wynajem kontenerów Kowalewo Pomorskie w niskich cenach.

do góry