Koronowo

Koronowo jest miastem w północnej Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Koronowo.

Historia Koronowa

Historia Koronowa rozpoczęła się w momencie przeniesienia z Byszewa konwentu cystersów oraz założenia w 1288 roku nowego klasztoru na terenach wsi Smeysche. Następne akty lokacji miasta z 1359 roku oraz z 1368 roku, wystawione przez króla Kazimierza Wielkiego, doprowadziły w 1370 roku do założenia miasta. Ważne dla historii Polski było zwycięstwo w bitwie pod Koronowem wojsk polskich nad Krzyżakami, w dniu 10 października 1410 r., w rejonie wsi Wilcze. W czasie następnych wojen Królestwa Polskiego z zakonem krzyżackim Koronowo było wiele razy niszczone. Rozwój miejscowości rozpoczął się pod koniec XV wieku, dzięki handlowi zbożem drewnem, produkcji garncarskiej oraz browarnictwu. W 1563 roku opat Adam Mirkowski odnowił przywilej lokacyjny, ufundował kościół i szpital Świętego Ducha. Od kolejnego stulecia zaczął się powolny upadek Koronowa. Po I rozbiorze Polski w 1772 roku, miejscowość została przejęta przez Prusy oraz znalazła się w zaborze pruskim. W 1819 roku nastąpiła kasata zakonu. W 1832 roku rozebrano kościół i szpital Świętego Ducha.

Zabytki w Koronowie

Najważniejszym zabytkiem w Koronowie jest zespół pocysterski, pochodzący z końca XIII w. lub z pierwszej połowy XIV w. Został wzniesiony przez mistrza Theodoricusa.

Wywóz odpadów w Koronowie

Zajmujemy się wywozem odpadów Koronowo oraz ich ekologiczną utylizacją. Zapraszamy!

do góry