Kleszczele

Kleszczele są niewielkim miasteczkiem w województwie podlaskim, leżącym blisko Bielska Podlaskiego i Białowieży, nad rzeką Nurzec, przy drodze numer 66, przy granicy z Białorusią.

Historia miasta Kleszczele

Kleszczele mogą się pochwalić bardzo długą historią. Najwcześniejsze wzmianki o nich pochodzą z XV wieku. Natomiast w XVI stuleciu otrzymały prawa miejskie z rąk króla Zygmunta I Starego. Jego żona, czyli królowa Bona i Anna Jagiellonka, żona króla Stefana Batorego włożyły wiele wysiłku w rozwój Kleszczowa. Niestety w XVII wieku nastąpił upadek miasta. Natomiast w czasie wojny zostało bardzo zniszczone, a jego ludność zdziesiątkowana. Po wojnie Kleszczowo utraciło prawa miejskie. Odzyskało je dopiero w 1993 roku.

Zabytki w Kleszczelach

Pierwszym zabytkiem w Kleszczelach jest Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, przy ulicy 1 Maja. Jest to okazała parafialna cerkiew prawosławna z około 1870 roku. Znajduje się w centrum miasta. Kolejny zabytek to Cerkiew Św. Mikołaja, również przy ulicy 1 Maja. Jest to drewniana, mała cerkiew, która pierwotnie była dzwonnicą unicką. Została wybudowana w 1709 roku. Warto zwiedzić również Kościół Św. Zygmunta Burgundzkiego, przy ulicy Kościelna. Jest to świątynia rzymskokatolicka z lat 1907-10. W Kleszczelach zabytkowy jest też dworzec kolejowy z 1900 roku. Obecnie niestety jest opuszczony.

Wywóz odpadów w Kleszczelach

Jeżeli chcesz zamówić kontener na gruz Kleszczele, to doskonale trafiłeś. Mamy platformę internetową, dzięki której zrobisz to bardzo szybko i prosto.

do góry