Kcynia

Kcynia jest miastem w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Kcynia. Jest położona w odległości 40 km na południowy zachód od Bydgoszczy oraz 80 km na północny wschód od Poznania.

Historia Kcyni

Już w XI wieku był tutaj kościół świętego Idziego. Kcynia została lokowana na prawie niemieckim przez księcia Bolesława Pobożnego w 1262 roku. Zasadźcami byli rycerze Jan i Ryner (Reineri), którzy otrzymali razem z nadaniem wójtostwo z należnymi przywilejami. W XIII wieku było tutaj najstarsze w Wielkopolsce Bractwo Kurkowe. Następni królowie polscy zatwierdzali przywileje miejskie. W XV wieku miasto miało zamek oraz mury obronne.

Największy rozwój miasta miał miejsce w okresie XVI - XVII wiek. Kcynia była wtedy stolicą powiatu kcyńskiego w województwie kaliskim oraz siedzibą sądów szlacheckich: ziemskiego i grodzkiego. W 1594 roku miasto odwiedził, król Zygmunt III Waza. W 1608 roku powstała tutaj szkoła. W 1612 roku do Kcyni przybyli karmelici. Natomiast w latach 1624-1631 został tutaj wybudowany kościół farny. W 1656 roku pod Kcynią miała miejsce bitwa wojsk Stefana Czarnieckiego ze Szwedami. W latach 1756-1763 miasto musiało się zmierzyć ze skutkami wojny siedmioletniej. W 1768 roku została zawiązana w Kcyni sławna w Wielkopolsce Konfederacja Kcyńska.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Kcyni

Prowadzimy wywóz różnego rodzaju odpadów Kcynia. Możesz u nas zamówić przez internet kontener na odpady Kcynia. Dla wygody naszych klientów, płatność również odbywa się online.

do góry