Jedwabne

Jedwabne jest miastem w województwie podlaskim. Leży blisko Łomży, na krańcu Biebrzańskiego Parku Narodowego. Można tutaj podziwiać naprawdę wspaniałe krajobrazy.

Miasto z trudną historią

Pomimo tego Jedwabne w Polsce jest kojarzone przede wszystkim z pomorem Żydów w dniu 10 lipca 1941 roku. Zginęło wtedy co najmniej 340 Żydów. Niestety ta masowa zagłada została dokonana przez Polaków, których sprowokowali do tego Niemcy w czasie okupacji. Większość Żydów spalono wtedy w drewnianej stodole żywcem w centrum Jedwabnego.

W 60-tą rocznicę pogromu Żydów w Jedwabnem, czyli w dniu 10 lipca 2001 roku, został odsłonięty pomnik pomordowanych. Został postawiony mniej więcej w miejscu tego strasznego wydarzenia. Pomnik jest w Jedwabnem do dzisiaj. Można spotkać przy nim Żydów modlących się za dusze zmarłych.
To wydarzenie stało się inspiracją do napisania przez Tadeusza Słobodzianka dramatu "Nasza klasa", który w 2010 roku otrzymał nagrodę "Nike”. O pogromie Żydów jest również film "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego.

Zabytki w Jedwabnem

W Jedwabnem znajdują się trzy główne zabytki. Są to: Kościół Św. Jakuba, przy placu Jana Pawła II (budowla z XX wieku), Pomnik pomordowanych Żydów, przy ulicy Krasickiego z 2001 roku (upamiętnia pomordowanych Żydów), oraz Cmentarz żydowski z XIX wieku.

Wywozimy odpady pobudowlane w Jedwabnem

Zajmujemy się wywozem i utylizacją gruzu. Posiadamy kontenery na gruz w bardzo wielu rozmiarach. Można je zamówić za pośrednictwem naszej platformy internetowej Ecoexpress24.pl. Działamy błyskawicznie i profesjonalnie.

do góry