Grodzisk Wielkopolski

Grodzisk Wielkopolski jest miastem w województwie wielkopolskim, nad Letnicą, w powiecie grodziskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Grodzisk Wielkopolski.

Historia miasta Grodzisk Wielkopolski

Z 1257 roku pochodzi pierwsza wzmianka o Grodzisku Wielkopolskim. Znalazła się ona w dokumencie wystawionym w Modrzu przez księcia Przemysła I. W 1303 roku miasto otrzymało prawa miejskie magdeburskie. Nadał jest Przemysł II w roku 1295 lub 1296. W latach 1312-1314 Grodzisk Mazowiecki był stolicą dystryktu w księstwie żagańskim. W latach 1306-1314 była tutaj mennica książęca, w której były wybijane monety (kwartnik z napisem „De Grodis”). Z 1339 roku pochodzi wzmianka o Borku z Grodziska. Był to pierwszy znany właściciel miasta z rodu Borków (Wezenborgów).

Grodzisk Wielkopolski oraz okolica w latach 1383-1385 były niszczone w czasie wojny domowej wielkopolskich rodów Grzymalitów z Nałęczami. W marcu 1383 roku okolice Grodziska Mazowieckiego spustoszyli właściciele Kębłowa oraz Zbąszynia. Powracający z wyprawy rabusie zostali napadnięci przez mieszczan z kmieciami z okolicznych wsi. W 1404 roku miasto miało już swoje umocnienia oraz dwie bramy: Suchą i Wodną. Był to wał kamienno-drewniano-ziemny, z ostrokołem zrobionym z grubych, zaostrzonych u góry pali, otoczony fosą. W 1412 roku pod miastem doszło do skrytego napadu ludzi starosty poznańskiego (Starosty Generalnego Wielkopolski) na Ottona Bransten, który razem z 18 ludźmi jechał z Brandenburgii do Poznania.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Grodzisku Wielkopolskim

Zajmujemy się wywozem odpadów pobudowlanych, w tym gruzu Grodzisk Mazowiecki. Ekologicznie utylizujemy śmieci Grodzisk Mazowiecki.

do góry