Golub- Dobrzyń

Golub-Dobrzyń jest pięknym miasteczkiem malowniczo położonym w województwie kujawsko-pomorskim, w pradolinie rzeki Drwęcy, mniej więcej 35 km od Torunia.

Historia Golubia

Ośrodek ten powstał z połączenia dwóch odrębnych miast - Golubia (położonego w dawnej ziemi chełmińskiej, w zakolu Drwęcy po jej prawej stronie) o Dobrzynia (kiedyś przedmieścia Golubia), który znajduje się na drugim brzegu rzeki w ziemi dobrzyńskiej. Pierwsza wzmianka o wsi Golub pochodzi z 1258 roku. Natomiast w latach 1296-1306 Krzyżacy zbudowali w nim na wzniesieniu ogromny zamek golubski. Wokół niego zostało założone miasto na prawie chełmińskim. Na przeciwległym brzegu Drwęcy od średniowiecza występowała osada nazywana Przedmieściem Golubskim. W 1789 roku otrzymała prawa miejskie oraz nazwę Dobrzyń. Chociaż plany połączenia tych dwóch miasteczek były już od początku XX wieku, to połączenie nastąpiło dopiero w 1951 roku.

Zabytki w Golubia-Dobrzyniu

Wśród interesujących zabytków Golubia-Dobrzynia najważniejszy jest oczywiście zamek, czyli potężna golubska warownia, która góruje nad miastem. Warto zwiedzić też potężne kościoły parafialne Golubia i Dobrzynia. Oba są pod wezwaniem Św. Katarzyny. Na Rynku w Gołubiu- Dobrzyniu znajduje się wyjątkowy przykład architektury drewnianej Domek z "Pod Cieniami" (stary budynek podcieniowy). Jest to ostatni tego typu zachowany obiekt na Starówce.

Wywóz śmieci w Gołubiu- Dobrzyniu

Prowadzimy firmę zajmującą się wywozem śmieci Gołub- Dobrzyn. Wynajmujemy kontenery na śmieci Gołub-Dobrzyn.

do góry