Gniewkowo

Gniewkowo to leżące na południu terytorium województwa kujawsko-pomorskiego, należące do powiatu inowrocławskiego. Od południa sąsiaduje z Aleksandrowem Kujawskim.

Kilka słów o historii

Pierwsze wzmianki o mieszkańcach Gniewkowa, pojawiły się około 2000 lat przed naszą erą. Nie było w nich jednak bliższych informacji dotyczących tego okresu. Więcej wiadomo już natomiast na temat średniowiecza. Wtedy Księciem Kujaw był Kazimierz Ziemomysł, który był synem księcia mazowieckiego - Konrada. Jak podają kroniki był on porywczy i kłótliwy. Był w dość dobrych stosunkach z narodem niemieckim.

Podczas sprawowania przez niego władzy miasto otrzymało prawa miejskie. Było to około 1268 roku. W 1332 roku w Gniewkowie został wybudowany zamek, który mieścił się na terenie obecnej ulicy Zamkowej. W czasie wojny trzynastoletniej z krzyżackim zakonem w latach 1454-1466 król Polski Kazimierz VI zazwyczaj przybywał w Inowrocławiu lub Gniewkowie. Pospolite ruszenie zebrało się w lipcu i wyruszyło do Malborka przechodząc przez Toruń. Dotarło do niego dokładnie 20 lipcu. W szesnastym wieku nastąpił znaczący rozwój miasta. Uzyskało prawo do zamiany swoich pastwisk na orne grunty i możliwość wybudowania spichrzów nad rzeką Wisłą.

Wywóz gruzu w Gniewkowie

Jeżeli masz do wywiezienia gruz albo inne odpady pobudowlane, to zgłoś się do nas. Podstawimy do Ciebie kontener w Gniewkowie i odbierzemy go od Ciebie w wybranym terminie. Gwarantujemy niskie ceny i profesjonalną obsługę. Działamy na terenie całego miasta. Zapraszamy do nas!

do góry