Dobrzyń nad Wisłą

Dobrzyń Nad Wisłą jest miastem na prawym brzegu Wisły. Leży przy wschodniej granicy województwa kujawsko-pomorskiego.

Historia Dobrzynia nad Wisłą

Kiedyś Dobrzyń nad Wisłą był dużym i ważnym dla regionu miastem, od którego nazwy pochodzi określenie całej ziemi dobrzyńskiej. W XI wieku był tutaj silny gród Mazowszan, który po raz pierwszy został wymieniony w dokumencie wystawionym w 1065 roku dla klasztoru w Mogilnie, leżącym między Gnieznem a Inowrocławiem. W początkach średniowiecza w Dobrzyniu nad Wisłą rezydował kasztelan. W 1228 roku książę Konrad Mazowiecki powołał w miejscowości zakon rycerski Dobrzyńców, którego zadaniem było bronienie granic księstwa przed Prusami. Po czterech latach konwent połączył się z Krzyżakami, co spowodowało niezadowolenie u księcia, który w 1235 roku odbił Dobrzyń. W 1239 roku miejscowość otrzymała prawa miejskie.

Niestety w XIII i w XIV wieku Dobrzyń nad Wisłą był wiele razy niszczony przez wojny. Rolę stolicy ziemi dobrzyńskiej przejęło Lipno. W 1519 roku Zygmunt II Stary odnowił prawa miejskie dla Dobrzynia nad Wisłą. Miejscowość prowadziła bardzo dobrze rozwinięty handel wiślany z Gdańskiem. W Dobrzyniu nad Wisłą było aż osiem świątyń, co potwierdza, że było to bardzo duże, jak na owe czasy miasto. Pod koniec XVIII wieku miejscowość była częścią II zaboru pruskiego.

Wywóz śmieci w Dobrzyniu nad Wisłą

Zajmujemy się wywożeniem różnego rodzaju odpadów. Mamy możliwość dostarczenia do Ciebie kontenera na gruz Dobrzyń nad Wisłą, po wcześniejszym zamówieniu go przez Ciebie, za pośrednictwem Internetu.

do góry