Czyżew

Czyżew jest miastem w Polsce, położonym w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Czyżew nad rzeką Brok.

Historia Czyżewa

Nazwa Cisow po raz pierwszy pojawiła się w dokumencie z 1187 roku. Była wspomniana jako własność kanoników płockich. Była wymieniona pośród kasztelanii święckiej w inwentarzu wsi biskupstwa płockiego. W dokumencie z 1239 roku, który znajduje się w archiwum diecezjalnym w Płocku, dotyczącym kasztelanii święckiej została wspomniana osada Cysevo. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że zniszczono ją w XIII wieku. Została ponownie zasiedlona pod koniec XIV wieku. Od XV wieku Czyżew był w posiadaniu Czyżewskich herbu Pobóg. Wtedy też otrzymał prawa niemieckie, co zostało potwierdzone w 1476 roku.

W drugiej połowie XVI wieku podzielono go na kilka wsi drobnoszlacheckich o wspólnej nazwie Czyżewo. W większości przypadków nazwy wiosek oraz osad pochodziły od nazwisk ich założycieli. Na przykład Czyżewo zostało założone przez Czyża. W późniejszym czasie działania wymienionych wsi oraz osad, od ich nazw wywodziły się nazwiska znanych i wpływowych rodzin zamieszkujących dany teren.

Zabytki w Czyżewie

W Czyżewie znajdują się następujące zabytki: kościół parafialny pod wezwaniem świętego Piotra i Pawła z 1874 roku, synagoga z XIX wieku, park dworski z II połowy XIX wieku, drewniana willa z początków XX wieku.

Wynajem kontenerów i wywóz odpadów pobudolanych w Czyżewie

Zajmujemy się wywożeniem śmieci w Czyżewie. Naszą ofertę kierujemy w szczególności do osób, które chcą się pozbyć odpadów pobudowlanych, takich jak na przykład gruz zmieszany czy wełna mineralna.

do góry