Biała

Biała jest miastem w Polsce, w województwie opolskim, w powiecie prudnickim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Biała, nad rzeką Białą.

Historia Białej

Biała jest znana od 1225 roku. W wyniku wzmożonej kolonizacji, w szczególności niemieckiej, przybrała w 1285 roku nazwę Zülz. Osada uzyskała prawa miejskie w 1327 roku. W 1428 roku przez Białą przeszły wojska husyckie, kierujące się w stronę Nysy. Doszło wtedy do krwawych potyczek, w których husyci pokonali siły biskupie. W 1502 i 1503 roku książę Jan Dobry, poza nadaniem statutów cechowych tkaczom, krawcom, piekarzom i szewcom, nadał mieszkańcom Białej specjalny przywilej, który pozwalał na remont zniszczonych murów obronnych. W 1532 roku po śmierci ostatniego księcia piastowskiego w Opolu, Śląsk znalazł się w obszarze korony czeskiej, którą władali Habsburgowie. Ich panowanie na Śląsku przypada na okres 1532-1792.

W tym czasie bardzo dobrze rozwijał się handel i rzemiosło. Cesarz Ferdynand I Habsburg nadał statuty cechowe rzeźnikom, kowalom, ślusarzom, bednarzom, blacharzom oraz stolarzom. Miasto było wielokrotnie niszczone przez pożary i zarazy. Po trzech wojnach śląskich w latach 1740-1763 miasto znalazło się razem z całym Śląskiem w granicach Prus. Po kolejnym wielkim pożarze w 1793 roku w mieście zaczęły powstawać murowane budynki. Początkowo mieszkała tutaj wyłącznie ludność polskojęzyczna, później dołączyli do niej Żydzi.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Białej

Prowadzimy wywóz odpadów pobudowlanych, w tym gruzu Biała. Przez Internet można zamówić kontener na gruz Biała.

do góry