Recz

Recz (z niemieckiego Reetz) jest miastem w powiecie choszczeńskim, w województwie zachodniopomorskim. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Recz.

Historia Recza

Pierwsza wzmianka o Reczu znalazła się w dokumencie z 1269 roku. Gród obronny oraz osada targowa na podgrodziu powstały w czasach wczesnego średniowiecza. W 1237 roku gród nadano korytowskim joannitom, którzy wybudowali w nim obronny zamek. Barnim I zajął zamek w latach 1261-1268. Pod koniec XIII wieku Recz został opanowany przez Branderburgię. Został włączony do Nowej Marchii. W 1285 roku margrabiowie brandenburscy dali osadzie Recz prawa miejskie. Część majątku joannitów została przejęta przez klasztor cysterek ufundowany w 1296 roku oraz osadzony na wzgórzu zwanym dzisiaj „Wzgórze Klasztorne. W 1370 roku miasto zostało oddane w lenno rodowi von Wedel. Recz został częściowo zniszczony w czasie Wojny Trzydziestoletniej oraz pożaru w 1637 roku. W 1657 roku w czasie wojny polsko-szwedzkiej Recz zdobyli Polacy pod wodzą Stefana Czarnieckiego.

Zabytki w Reczu

W Reczu do dzisiaj zachowały się zabytki architektury oraz obiekty sakralne. Wśród zabytków znajdują się między innymi: Brama Choszczeńska z XIV wieku, Baszta Drawieńska z XIV wieku oraz Kościół gotycki Chrystusa Króla z XIV wieku z renesansowym ołtarzem z lat 1607-1611.

Wywóz odpadów w Reczu

Zajmujemy się wywożeniem odpadów budowlanych, w tym między innymi gruzu zmieszanego Recz. Posiadamy platformę internetową przeznaczoną do zamawiania kontenerów na gruz Recz. Zapraszamy do nas!

do góry