Dębno

Dębno jest miastem w województwie zachodniopomorskim, w powiecie myśliborskim i siedzibą miejsko-wiejskiej gminy Dębno.

Historia Dębna

Początkowo była to wieś o rodowodzie słowiańskim. Od 1232 roku Dębno było w posiadaniu templariuszy, gdy książę wielkopolski Władysław Odonic nadał im wieś Chwarszczany razem z 1000 łanami ziemi między Odrą, Wartą i Myślą. Templariusze zbudowali w Dębnie pierwszy kościół. Po kasacie zakonu, od 1318 roku, Dębno należało do joannitów. Wieś została zniszczona w 1326 roku w czasie najazdu wojsk polsko-litewskich na Marchię Brandenburską. We wsi był dwór Güntera von Buch.

W latach 1402-1454 Nowa Marchia była pod rządami Krzyżaków. W czasie najazdu polsko-czeskiego na Nową Marchię w 1433 roku, wieś była spalona razem z kościołem. W 1540 roku posiadłości joannitów zostały przejęte przez margrabiego Jana z Kostrzyna. Fundatorem praw miejskich Dębna był margrabia Jana z Kostrzyna. Nie wiadomo dokładnie, kiedy miasto je otrzymało. Dębno było istotnym centrum gospodarczym. Był tutaj spichlerz dla panującego i owczarnia. Rozwijało się garbarstwo.

Zabytki w Dębnie

W Dębnie znajdują się następujące zabytki: kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, (wybudowany w latach 1852-1857), willa wraz z ogrodem przy ul. Baczewskiego 3 z 1920 roku oraz wodociągowa wieża ciśnień, z lat 1928-1929.

Wywóz śmieci w Dębnie

Zajmujemy się wywożeniem odpadów pobudowlanych. Z chęcią zabierzemy od Ciebie takie odpady, jak folie malarskie, puszki po farbach, czy gruz. Zamów już dziś kontener na gruz w Dębnie!

do góry