Choszczno

Choszczno (z niemieckiegi Arnswalde) jest miastem w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim oraz siedzibą powiatu choszczeńskiego i gminy miejsko-wiejskiej Choszczno.

Historia Choszczna

Gród obronny z osadą rolniczo-rybacką zaistniał w IX wieku. Aż do początku XIII wieku Ziemia Choszczeńska była częścią Polski. W XIII wieku ziemie zajęli margrabiowie brandenburscy. Za sprawą niemieckich kolonistów, wzrostowi produkcji rolnej oraz nadawaniu osadom praw miejscy dzięki lokacji na prawie niemieckim, osady rolnicze zmieniały się w ośrodki rzemieślniczo- handlowe. Choszczno w czasach średniowiecznych posiadało status miasta, które należało do władców brandenburskich. Miasto zostało założone na wzgórzu w pobliżu jezior Kluki i Żeńsko, w dolinie Stobnicy na terenie, który wcześniej było własnością zakonów cystersów i joannitów. Lokacja miasta była przeprowadzona na prawie magdeburskim, tak samo jak miasto Angermünde w Starej Marchii. Było to między rokiem 1284 a 1286.

Zabytki w Choszcznie

W Choszcznie do zachowały się zabytki architektury oraz obiekty sakralne. Znajdują się tutaj następujące zabytki: barbakan, mury obronne z XIII wieku, kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Drzewem Jessego, układ urbanistyczny Starego Miasta, zespół szpitalny, przy ulicy Niedzialkowskiego, dworzec kolejowy i wieża ciśnień.

Wywóz odpadów w Choszcznie

Zajmujemy się wywozem odpadów pobudowlanych, na przykład takich jak gruz Choszczna, folie malarskie, czy stare meble. Gwarantujemy niskie ceny za wynajem kontenera na gruz Choszczna.

do góry