Miastko

Miastko (kaszubska nazwa Miastkò, niemiecka nazwa Rummelsburg) jest miastem w województwie pomorskim, w południowo-zachodniej części powiatu bytowskiego, położonym na Pomorzu Zachodnim, nad rzeką Studnicą, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Miastko.

Historia Miastka

Miastko było dawnym osiedlem słowiańskim. Pierwsze wspomnienia o miejscowości, nazywanej wtedy miasteczkiem albo wsią, pochodzą z dokumentów z lat 1335, 1368, 1478, 1496 oraz 1506. Miastko było w tamtych czasach własnością lenną niemieckiej rodziny von Massow. W latach 1616-1617 mieszkańcy zaczęli się buntować przeciwko Massowom. Zamieszki w Miastku przeciągnęły się aż do wybuchu wojny trzydziestoletniej.

W wyniku buntu w 1617 roku Miastko po raz pierwszy otrzymało prawa miejskie. W latach 1628 i 1657 wybuchły dwa pożary, które zniszczyły 1/3 budynków w Miastku. Natomiast 26 czerwca 1719 r. trzeci pożar całkowicie zniszczył miasto. Mimo nadania praw miejskich rodzina von Massow ciągle uznawała Miasto za swoją własność. Dalsze spory doprowadziły do włączenia się w nie króla Fryderyka Wilhelma I w 1721 r. Ostatecznie spór zakończył wyrok sądu nadwornego w Koszalinie w 1781 roku. Miasto po raz pierwszy zostało siedzibą powiatu w 1843 roku.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Miastku

Ecoexpress24.pl to platforma internetowa służąca do zamawiania przez Internet kontenerów na gruz Miastko. Można w nie wrzucać tylko określonego rodzaju odpady, co zostało szczegółowo wyszczególnione na naszej stronie internetowej. Zapewniamy szybki dowóz kontenera na śmieci Miastko na Twoją posesję.

do góry